Prosimy o modlitwę za Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza

Poprawia się stan kard. Kazimierza Nycza, który od czwartku przebywa w szpitalu. Kardynał jest w dobrym kontakcie z personelem medycznym i otoczeniem.

Kompleksowa diagnoza lekarska wykazała, że metropolita warszawski doznał niewielkiego w stopniu udaru niedokrwiennego. Obecnie jest rehabilitowany, proces rehabilitacji przebiega zgodnie z założonymi oczekiwaniami zespołu lekarskiego i fizjoterapeutycznego.

Najbliżsi współpracownicy proszą o modlitwę o szybki powrót do zdrowia i pełni sił naszego Pasterza. Szczególnie prosimy o modlitwę w parafiach, wspólnotach i rodzinach.

 

ks. Przemysław Śliwiński

rzecznik Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej

 


Podczas Mszy św. Krzyżma w Archikatedrze Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz zasłabł. Został przewieziony do szpitala na badania diagnostyczne. Mszę świętą kontynuował biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Prosimy o modlitwę za Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego

 ks. Przemysław Śliwiński

rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej

 


  

Msza krzyżma z ograniczeniami. W katedrze tylko dziekani i neoprezbiterzy

Msza św. Krzyżma sprawowana 1 kwietnia w  archikatedrze warszawskiej odprawiona została z uwagi na epidemię, bez udziału wiernych, w gronie najbliższych współpracowników metropolity warszawskiego, księży dziekanów i neoprezbiterów. Mszy św. na początku przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który też miał wygłosić homilię. Wraz z nim koncelebrowali także biskup polowy Józef Guzdek i bp Piotr Jarecki.

W trakcie liturgii kard. Nycz źle się poczuł. Jak poinformował na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Bogdan Bartołd, obecnie znajduje się on w szpitalu, gdzie przechodzi badania. Liturgia kontynuowana była pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka. On też wygłosił ad hoc homilię.

Bp Guzdek przypomniał w niej, że Eucharystia, którą Jezus ustanowił w Wielki Czwartek w Wieczerniku jest upamiętnieniem przełomowego wydarzenia, jakim dla chrześcijan jest Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie. Zwrócił też uwagę na gest umycia nóg Apostołom i polecenie „czyńcie podobnie tak, jak Ja wam uczyniłem”.
Nawiązując do artykułu prasowego, którego autor wyrażał nadzieję, że kościoły będą puste, kapłani bezrobotni, a wierni zamiast uczestniczyć w nabożeństwach zajmą się pracą na rzecz chorych i potrzebujących, podkreślił, że to przy ołtarzu narodziło się wiele wspaniałych dzieł miłosierdzia; to przy ołtarzu człowiek nabiera mocy, by kochać drugiego i słowo przemieniać w czyn.

– Ja marzę o tym, by kościoły były pełne. To tu słyszymy: „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – powiedział. Przypomniał, że to w Kościele zrodziło się wiele zgromadzeń w pełni poświęcających się potrzebującym.

– Modlę się żeby kapłani nie byli bezrobotni, żeby nie były łączone parafie, burzone kościoły, jak w niektórych krajach świata. Gorąco proszę Boga o to, by rodziły się nowe powołania kapłańskie i zakonne – stwierdził.

– Dziękujmy Bogu za dar Eucharystii i dar kapłaństwa i gorąco prośmy, by dobry Bóg przeprowadził nas przez wzburzone morze. Żebyśmy umocnieni Eucharystią stanowili jedno. Abyśmy się wzajemnie modlitwą i dobrym słowem wspierali – mówił bp Guzdek.

Zwracając się do świeckich poprosił: bądźcie z nami, módlcie się, wspierajcie nas, a jeśli zdarzy się jakież zło jakiś błąd, miejcie odwagę to powiedzieć, ku naszemu wspólnemu dobru i zbudowaniu tych, którzy wątpią albo nie wierzą.

W czasie Eucharystii kapłani odnowili swoje przyrzeczenia. Zostały też poświęcone olej krzyżma i olej chorych.

 


cool     cool    cool     cool    cool

12 sierpnia

Ostatecznie w tylu najrozmaitszych sytuacjach, w jakich człowiek znajduje się na co dzień, nieraz nie pozostaje mu nic innego, jak tylko ucichnąć, zamilknąć, zapłacić dobrem za złe, sercem za kamień, uśmiechem za wzgardę i wiernością podjętemu zadaniu, pomimo krytyki otaczających ludzi.

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Wrzesień 2021
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

FOTOGALERIE

Odwiedza nas 262 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
577933

Ewangelia na codzień

Tylko Maryja może uratować świat

Prymas Wyszyński – Oficjalna strona