14 kwietnia – Święto Chrztu Polski  

 

Jan_Matejko – Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P.965, z cyklu Dzieje Cywilizacji w Polsce

 

Jedno było źródło, z którego wszyscy wzięliśmy” Kard. Stefan Wyszyński

14 kwietnia 2021 roku po raz trzeci będziemy obchodzili święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej mocą Ustawy z dnia 22 lutego 2019 roku.

Jak zapisano w Ustawie święto ma upamiętniać „Chrzest Polski datowany na 14 kwietnia 966 roku” oraz „doniosłą decyzję Mieszka I uznawaną za początek Państwa Polskiego”.

Pochylając się nad wielkim znaczeniem tego wydarzenia w dziejach i historii Polski i Polskiego Narodu warto przypomnieć słowa św. Jana Pawła II zawarte w książce „Pamięć i tożsamość”, które brzmią tak: „ Mówiąc bowiem o chrzcie, nie mamy na myśli tylko sakramentu chrześcijańskiej inicjacji przyjętego przez pierwszego historycznie władcę Polski, ale też wydarzenie, które było decydujące dla powstania narodu i dla ukształtowania się jego chrześcijańskiej tożsamości. W tym znaczeniu data chrztu Polski jest datą przełomową. Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie”.

Początki Państwa Polskiego to bardzo ciekawa i barwna historia, nie pozbawiona trudów zmagania się z wrogami, których wtedy też nie brakowało. To także, a może przede wszystkim chrystianizacja plemion (Polan, Wiślan, Ślężan, Pomorzan, Mazowszan, Lędzian), które zamieszkiwały ziemie polskie . Warto zgłębiać tę historię i przekazywać młodzieży. Dziś nade wszystko należy przyjąć i czcić to młode, ale jakże ważne święto upamiętniające wydarzenie sprzed 1055 laty, kiedy to dzięki, odważnej decyzji Mieszka I , Jezus Chrystus i Jego Ewangelia stały się fundamentem, na którym rodziły się kolejne pokolenia Polaków żyjących żywą wiarą. Tak jest do dziś. Świętujmy zatem rocznicę Chrztu Polski. Nie wstydźmy się, że jesteśmy Polakami, wywieśmy 14 kwietnia Flagę Polski, rozmawiajmy o tym święcie w naszych rodzinach przekazując w ten sposób historię kolejnym pokoleniom. Przecież jest to fragment misyjnej działalności Akcji Katolickiej.

Elżbieta Olejnik  


 

      Wywieś flagę w Święto Chrztu Polski      

 

 

cool     cool    cool     cool    cool

21 lipca

Mękę ludzi można złagodzić przez niewidoczne, niedostrzegalne oddziaływanie modlitwy, która jest ukrytą potęgą, zdolną poruszyć światy.

Stefan Kardynał Wyszyński – pierwsza kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Wrzesień 2021
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

FOTOGALERIE

Odwiedza nas 150 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
577908

Ewangelia na codzień

Tylko Maryja może uratować świat

Prymas Wyszyński – Oficjalna strona