III Niedziela Słowa Bożego.
„Słuchane i celebrowane umacnia chrześcijan”

Niedziela Słowa Bożego to inicjatywa papieża Franciszka, który ogłosił ją w 2019 r. • Tego dnia w kościołach w widocznym miejscu wyeksponowana jest księga Pisma Świętego a wierni są zachęcani do codziennego czytania i rozważania Słowa Bożego •

Papież Franciszek pragnął, aby ten dzień był poświęcony celebracji, refleksji oraz głoszeniu Słowa Bożego. W specjalnej nocie wydanej pod koniec 2020 r. przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czytamy, że „poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię”.

Nota Kongregacji o Niedzieli Słowa Bożego

 „Słowo Boże, słuchane i celebrowane, zwłaszcza w Eucharystii, karmi i umacnia wewnętrznie chrześcijan oraz czyni ich zdolnymi do prawdziwego świadectwa ewangelicznego w życiu codziennym”

Co roku, w III niedzielę zwykłą roku liturgicznego Kościół na całym świecie obchodzi ustanowioną przez papieża Franciszka Niedzielę Słowa Bożego. W niedzielę 23 stycznia 2022 r. – już po raz trzeci.

Dzień poświęcony Biblii nie powinien być „raz w roku”, ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących. W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty – pisze papież w Liście Apostolskim motu proprio Aperuit illis .

Franciszek zachęca do dzielenia się Słowem Bożym “z tymi, których spotykamy w naszym życiu” i prosi , by “nigdy nie przyzwyczajać się do Słowa Bożego, ale karmić się nim, by coraz głębiej odkrywać i przeżywać naszą relację z Bogiem i braćmi”.

Życie chwilami, w których wspólnota chrześcijańska koncentruje się na wielkiej wartości Słowa Bożego, stało się już powszechną praktyką stosowaną codziennie. W Kościołach lokalnych istnieje bogactwo inicjatyw, które pozwalają wierzącym na coraz większy dostęp do Pisma Świętego, tak że czują oni wdzięczność za ten wielki dar, są zaangażowani, by żyć nim w codzienności i odpowiedzialni, aby świadczyć o nim harmonijnym oraz spójnym życiem.

W tym roku, z myślą o regularnym wspieraniu duszpasterzy i wiernych w samodzielnym rozważaniu i medytacji Słowa Bożego, przygotowano aplikację mobilną pod nazwą „Dzieło Biblijne”, która od 28 grudnia 2021 dostępna jest nieodpłatnie w AppStore i GooglePlay. Może to być narzędzie pomocne w medytacji czytań liturgicznych i popularyzujące badania biblijno-teologiczne.

awo/archwwa.pl

 

 


cool     cool    cool     cool    cool

24 grudnia

Jak wspaniałe jest duchowe kierownictwo Kościoła, który każdego roku prowadzi nas z doliny Jozafata do Betlejem! Czyż nie odtaje ludzkie serce przykryte nawet zwiędłym liściem rezygnacji, gdy głuche echo przewierci wesoła nowina: „Bóg się rodzi, moc truchleje..."

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2043334

Odwiedza nas 258 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW