Uroczysta Msza św. w intencji beatyfikacji Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

W niedzielę, 11 września 2022 r. o godz. 18.00 w kościele parafialnym Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji beatyfikacji Abpa Antoniego Baraniaka z okazji 45. rocznicy Jego śmierci. Mszy św. przewodniczył ks. Kamil Nowacki, asystent Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej (POAK), który też wygłosił okolicznościową homilię.

Przed Mszą św. został odczytany „Testament duchowy” Abpa Baraniaka. Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej na komendę ks. Jarosława Sawickiego, który był koncelebransem tej uroczystości. Po zakończonej Mszy św., ok. godz. 19.00, rozpoczął się panel dyskusyjny o Abp. Antonim Baraniaku. Z inicjatywy Pani Hanny Radziejewskiej, członka Zarządu Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego (PSP), panel przygotowali przedstawiciele PSP i POAK.

Pani Beata Turczyn, członek Zarządu PSP rozpoczęła spotkanie i powitała Prezydenta Pruszkowa oraz zaproszonych gości, wśród których było troje panelistów: (i) dr Jolanta Hajdasz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i reżyser trzech filmów o Abp. Antonim Baraniaku, (ii) Pan Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz (iii) dr Bolesław Jabłoński, działacz pruszkowski zaangażowany m. in. w modlitewne miesięcznice na terenie byłego więzienia na ul. Rakowieckiej. Wyraziła też wdzięczność ks. prał. Marianowi Mikołajczykowi, proboszczowi Parafii za przychylność i życzliwość okazaną organizatorom tej uroczystości.

Panel dyskusyjny prowadził prof. Tadeusz Kulik, Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Tytułem wstępu do wypowiedzi panelistów został wyświetlony fragment drugiego filmu dr Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła” z wypowiedzią Abp. Marka Jędraszewskiego oraz odczytany fragment wypowiedzi kard. Józefa Glempa nagranej podczas realizacji pierwszego filmu „Zapomniane męczeństwo”.

Najważniejszy przekaz podczas wystąpienia dr Hajdasz to informacja, że proces beatyfikacyjny, który miał rozpocząć się już w 2017 r. nie został wszczęty do dzisiaj. Formalnie nie rozpoczął się nawet proces informacyjny, który go poprzedza. Wszyscy paneliści zgodnie apelowali do obecnych o modlitwę w intencji formalnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego oraz o szerokie informowanie społeczeństwa o Abp. Antonim Baraniaku i ogromnej roli jaką odegrał w polskim Kościele, a pośrednio również i w Kościele powszechnym.

 

Testament duchowy, homilia i dyskusja panelowa pod adresem:

https://youtu.be/hTj1fZb9eZ4

Tekst opracował Prof. Tadeusz Kulik  

 Panel dyskusyjny o Abp Antonim Baraniaku [PDF]

 

Pruszkowskie Stowarzyszenie Patriotyczne: Niezłomny Sekretarz Prymasa Tysiąclecia

Arcybiskup Antoni Baraniak – Niezłomny Sekretarz Prymasa Tysiąclecia [PDF]

 

 


cool     cool    cool     cool    cool

25 marca

Maryja pierwsza ogarnęła Słowo Przedwieczne w Niej ukształtowane; odtąd Nieogarniony będzie już ciągle przez ludzi ogarniany, dotykany, zjadany...

Stefan Kardynał Wyszyński – kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Marzec 2023
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE

Odwiedza nas 851 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1494123

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW