127. rocznica śmierci Św. Abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Strzeżcie praw Kościoła Świętego, pilnujcie gorliwie
tej świętej wiary naszej; przeciwnościami nie zrażajcie się. (...)
Jeżeliby was kto namawiał do takiego czynu,
którego popełnić się nie godzi bez uchybienia prawom Bożym i prawom Kościoła,
odpowiadajcie każdy: Non possumus. (...)
Kochajcie się wzajem, żyjcie w jedności i miłości,
wspomagajcie się w modlitwie i pracy, módlcie się jedni za drugich.

Abp Zygmunt Feliński  

17 września br. przypada 127. rocznica śmierci Abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Jednocześnie w tym roku mija 102 lata od sprowadzenia trumny z Jego doczesnymi szczątkami do Warszawy. Złożono ją tymczasowo w dolnym kościele św. Krzyża, w krypcie senatorskiej, a 14 kwietnia 1921 r. przeniesiono ją do podziemi Archikatedry Warszawskiej.

Prymas Wyszyński powiedział o Nim: Wstąpcie do katedry, zejdźcie do podziemi, tam leży człowiek, o którym mówiono, że przegrał, a to jest zwycięzca. 

Na Krakowskich Błoniach w dniu 18 sierpnia 2002 r. podczas ostatniej pielgrzymki do Polski Sługa Boży Ojciec św. Jan Paweł II ogłosił Arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego błogosławionym.

Rok po beatyfikacji w dniu 17 września 2003 r. Relikwie Błogosławionego zostały przeniesione z krypty Arcybiskupów warszawskich do Kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP (Kaplicy Literackiej) w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Kaplica Literacka w Archikatedrze warszawskiej

W dniu 6 grudnia 2008 r. Ojciec św. Benedykt XVI promulgował dekret o cudzie za wstawiennictwem bł. Zygmunta Szczęsnego (proces cudu przeprowadzony w Krakowie i dokumentacja przekazana do Kongregacji ds. Kanonizacji w Rzymie w 2004 r.), a podczas Konsystorza w dniu 21 lutego 2009 r. ogłosił uroczyście termin kanonizacji.

W dniu 11 października 2009 r. w Watykanie Ojciec św. Benedykt XVI dokonał kanonizacji naszego Rodaka Arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

W dniu 17 września 2015 r. Siostry Franciszkanki Maryi obchodziły  120. rocznicę śmierci swojego założyciela św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Wydarzenie to zbiegło się z 76. rocznicą agresji Rosji Sowieckiej na Polskę w 1939 r. Z tej okazji w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się dziękczynna Msza Święta, w której wzięło udział ponad 70 kapłanów, z kard. Kazimierzem Nyczem na czele.

Głównym punktem uroczystości było wniesienie relikwii św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, złożenie ich na ołtarzu, a następnie umieszczenie ich w kaplicy zasłużonych patronów naszej Ojczyzny.

Jak zaznaczył w homilii kard. Kazimierz Nycz, Święty arcybiskup Feliński jest wciąż aktualnym wzorem dla współczesnego świata. Jego działalność w okresie rozbiorów na rzecz Polaków jest przykładem jego patriotyzmu, za który zapłacił zesłaniem nad Wołgę. Jego dzieła literackie m.in. „Pamiętniki” przechodzą do historii jako wspaniała literatura. Pisane dla Zgromadzenia, dla nas samych mogą stać się źródłem duchowego rozwoju.

Msza św. dziękczynna w Świątyni Opatrzności

Pomnik Abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego przed pałacykiem Bogusławskiego na ul. Żytniej w Warszawie

 

* * *

W dniu 19 stycznia 2013 r. br. w Sali św. Jana Chrzciciela Kurii Metropolitalnej Warszawskiej (ul. Miodowa 17/19) odbyła się prelekcja na temat św. Abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Postać Świętego Arcybiskupa Warszawy w kontekście Roku Wiary i 150. rocznicy Powstania Styczniowego przybliżyła nam s. Antonietta, która jako postulatorka w procesie kanonizacji abp. Felińskiego posiada przeogromną wiedzę o życiu i działalności Świętego. Ponadto potrafi tę wiedzę przekazać w sposób interesujący, mówiąc piękną polszczyzną, a mówi o faktach, które z niemałym trudem musielibyśmy szukać w publikacjach na ten temat. Zapraszamy do wysłuchania nagrania prelekcji.

  Prelekcja s. Antonietty

 

 

 

 


cool     cool    cool     cool    cool

1 października

Każde „Zdrowaś Maryjo” jest spowijaniem Chrystusa w chwałę Maryi.

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Grudzień 2023
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
1867065

Odwiedza nas 276 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW