OJCZE ŚWIĘTY , DZIĘKUJEMY!

18 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku Święty Jan Paweł II, Papież narodził się dla Nieba. W rocznicę tego wspomnienia, smutnego i trudnego dla nas Polaków, ulicami większych i mniejszych miast i miejscowości w Polsce, przeszły Marsze Papieskie – w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II, ale też w obronie Jego autorytetu, Jego wartości, Jego nauczania, które w ostatnich tygodniach próbowano w hańbiący sposób zniszczyć. W marszach tych, które były manifestacją naszej wiary i potwierdzeniem synowskiej miłości do Papieża Polaka i ciągle żywej pamięci o Nim wzięły udział setki tysięcy Polaków.

Narodowy Marsz Papieski – można powiedzieć centralny – przeszedł ulicami Warszawy. Miejscem zbiórki było Rondo R. Dmowskiego, wokół którego od wczesnych godzin porannych gromadzili się ludzie – Warszawiacy, oraz przyjezdni z innych miast Polski. Wśród tworzącej się wspólnoty byli też Członkowie Akcji Katolickiej przybyli z Diecezji Radomskiej, Diecezji Kieleckiej, Diecezji Siedleckiej, Diecezji Warszawsko-Praskiej i Archidiecezji Warszawskiej. Atmosfera była wspaniała pomimo pochmurnej, a potem deszczowej pogody. Nikomu to nie przeszkadzało. Było kolorowo, nad głowami powiewały flagi papieskie żółto białe i narodowe biało czerwone. Niesiono wizerunki Św. Jana Pawła II, były transparenty, śpiewano ulubione pieśni papieża Polaka. Warto zaakcentować, że bardzo ładny transparent w kolorze złotym, którego hasło posłużyło za tytuł artykułu, przywiozła ze sobą Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej. Był on dwukrotnie pokazany w transmisji telewizyjnej.

Po godzinie 11-tej dwustutysięczny tłum wyruszył w kierunku katedry Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Trasa marszu prowadziła ulicami: Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem. Przy Krzyżu Papieskim na Pl. Marszałka J. Piłsudskiego i przy pomniku bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego złożone były kwiaty. Budujące jest to, że w marszu szli ludzie w różnym wieku: starsi, w średnim wieku, młodzież, całe rodziny z dziećmi. Po raz drugi „policzyliśmy się”. Byliśmy wspólnotą! Daliśmy świadectwo w obronie autorytetu największego z Polaków, autorytetu który w brutalny sposób próbowano zniszczyć, a tym samym zniszczyć naszą wspólnotę narodową, która wyraźnie nie podoba się Moskwie i Brukseli.

Święty Jan Paweł Ii przywrócił Polakom godność, uczynił nas wolnymi. W tej wielkiej manifestacji katolicyzmu i polskości, która podobnie jak pielgrzymki Papieża do Polski była swego rodzaju świętem, uczestniczyli Członkowie Akcji Katolickiej z kilku Diecezji, nieśli transparenty, flagi papieskie i flagi Akcji Katolickiej.

Zarząd Krajowy reprezentował Janusz Leśniak członek tegoż Zarządu i prezes DIAK Diecezji Siedleckiej. Była też prezes DIAK Diecezji Radomskiej p. Teresa Połeć, z którą przyjechali pielgrzymi z Radomia autokarem i busem, była p. Katarzyna Jasińska – prezes Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej i p. Tadeusz Kulik – prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

Obrona Świętego Jana Pawła II– Patrona Akcji Katolickiej, obrona prawdy o Nim, obrona fundamentalnych wartości, które nam przekazywał, to nasza powinność. Dlatego byliśmy w Warszawie, ale też w miastach swego zamieszkania, gdzie również odbywały się marsze i modlitwa. Marsz zakończył się Mszą św. w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, którą sprawował i wygłosił wspaniałą i ważną homilię abp Józef Michalik.

Elżbieta Olejnik

 

 

 

 


cool     cool    cool     cool    cool

11 sierpnia

Nawet bardzo rozumny język musi być językiem serca. Nawet potężna woła musi być wolą serca.

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Wrzesień 2023
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1797584

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW