Wartości niepodlegające negocjacji

15 października odbędą się wybory do polskiego parlamentu. Ksiądz bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę, że do podjęcia decyzji w tym dniu trzeba przygotować się duchowo.

– Jeśli gorąco miłujemy ziemię ojczystą, jeśli do nieba idziemy przez ziemię ojczystą, to musimy uczynić wszystko, aby stawała się ona ziemią błogosławioną. Ziemią, na której przestrzegany jest Dekalog. Ziemią, która jest wierna Chrystusowi. Wiele jest spraw, problemów, które mają wpływ na nasze decyzje. Są jednak sprawy fundamentalne, wartości niepodlegające negocjacji, które musimy wziąć pod uwagę. Przypomniała o nich Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, wymieniając zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam.

– Warto w tym miejscu przywołać też słowa noty doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary mówiące o tym, że „właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności” – powiedział.

Ks. kard. Stefan Wyszyński we wrześniu 1980 roku na Jasnej Górze apelował, aby zawsze pamiętać o odpowiedzialności każdego Polaka za to, jak wygląda życie w Polsce. Mówił, że „Bóg wyciągnął nas z niejednej niewoli, abyśmy byli synami wolności. Chodzi tylko o to, abyśmy tej wolności używali nie do grzeszenia, ale do czynienia dobrze, do uwielbienia Boga i wypełniania Jego przykazań, do zachowania ładu w naszym życiu osobistym, rodzinnym, domowym i zawodowym, bo wszędzie potrzeba zdrowego porządku moralnego i religijnego”.

– Te rozważania o miłości Ojczyzny, o naszej odpowiedzialności za nią, niech zmobilizują nas do trzeźwego, mądrego spojrzenia na naszą rzeczywistość i do podjęcia właściwej decyzji. Bardzo ważne jest, aby pomyśleć o swoim zaangażowaniu w życie Narodu nie tylko w dzień wyborów, ale stale. Byłoby dobrze, gdyby wielu naszych rodaków włączyło się w apostolstwo trzeźwości. Nietrzeźwość jest bowiem poważnym problemem Polaków. Problemem, który musimy pilnie rozwiązać. Zdajemy sobie sprawę, że nie chodzi tutaj tylko o nadużywanie alkoholu, ale o wszystkie nałogi niszczące nasze społeczeństwo. Jeśli one nadal będą się powiększać, nie będziemy w stanie pracować dla pomyślnej przyszłości Ojczyzny. Potrzebna jest odwaga i determinacja w rozwiązywaniu tych problemów na poziomie państwowym, ale przede wszystkim potrzebna jest odnowa moralna całego Narodu. Potrzebne jest ożywienie wiary w naszych rodzinach i parafiach. Potrzebna jest codzienna praca nad wolnością wewnętrzną każdego z nas. Potrzebna jest miłość do Matki Najświętszej i wierność Kościołowi świętemu – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Duchowny zakończył felieton słowami Prymasa Tysiąclecia, napisanymi dokładnie 70 lat temu – 11 października 1953 r. podczas internowania w Rywałdzie.

– Najpierw wymienił wszystkie najważniejsze wydarzenia ze swego życia, które świadczyły o jego szczególnym związku z Matką Bożą, a później złożył w Jej macierzyńskie dłonie swoje sprawy. Uczynił to z wiarą, nadzieją i synowską miłością, będąc przekonany, że jego „Opiekunka dalej [będzie] je sama prowadziła i [weźmie] w obronę swojego żołnierza”. Prowadź Maryjo i nasze wszystkie sprawy, a także sprawy naszej umiłowanej Ojczyzny. Miej nas w swej opiece – akcentował ksiądz biskup.

Więcej warto zobaczyć TUTAJ.

  

APW, radiomaryja.pl

NaszDziennik.pl