Kard. Nycz: “prawo do aborcji” to prawo do zabijania życia ludzkiego

 

„Nazwijmy sprawę po imieniu: prawo do zabijania życia ludzkiego, człowieka, który się począł pod sercem matki” - mówił kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z red. Grzegorzem Miśtalem w TVP1 w przededniu XXIII Dnia Papieskiego.
 

 

Rozmowa z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem została wyemitowana w przeddzień XXIII Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II – Evangelium Vitae (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Na początek red. Grzegorz Miśtal zapytał dlaczego akurat te słowa zostały zaczerpnięte jako hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. – To pewna transformacja pojęcia, którego często używał Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu – mówił o cywilizacji śmierci. My nadaliśmy temu pozytywny wymiar – cywilizację życia – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Jak podkreślił, w czasach kiedy Jan Paweł II wypowiadała się na temat cywilizacji życia i śmierci często padały głosy, że “mówi to pesymistycznie, a  że przecież tak źle nie jest”. Dzisiaj kiedy popatrzymy na to z perspektywy pewnego czasu wstecznego, to się okazuje, że także w tej dziedzinie był wielkim prorokiem, bo czymże jest takie wydarzenie, jak chociażby sławna dziś już Bucza na Ukrainie – powiedział metropolita warszawski. 

Następnie prowadzący rozmowę zwrócił uwagę, na świat w jakim obecnie żyjemy, na zapatrzenie na własną siłę i karierę. – Człowiek w tym zapatrzeniu na bieżące życie, bieżący świat zapomina o pewnych wartościach najważniejszych, podstawowych, do których należy wartość i świętość ludzkiego życia i wydaje mu się, że to też jest dziedzina, w której ma prawo po swojemu, czasem w przesadnie pojętej wolności, ustanawiać prawo – podkreślił. 

– W aspekcie tej cywilizacji życia muszę powiedzieć o jednej sprawie, bo musi to głosić i głosi Kościół. To prawda, że człowiek ma prawo do tego i tamtego i ma prawo z tego korzystać, ale jeśli słyszę powiedzenie „prawo do aborcji” to mi się coś w głowie przewraca. Nazwijmy sprawę po imieniu: prawo do zabijania życia ludzkiego, człowieka, który się począł pod sercem matki – zaznaczył metropolita warszawski. 

Kard. Nycz nawiązał do słów Jana Pawła II, który w latach 90. bardzo mocno apelował o ochronę dzieci nienarodzonych, wypowiadając “bardzo radykalne słowa”. Papież mówił wtedy, że jeżeli mamie wolno zabić dziecko, to cóż stoi na przeszkodzie, by ktoś zabił mnie albo żebym ja zabił ciebiemówił. 

W dalszej części rozmowy red. Grzegorz Miśtal odniósł się to wcześniej wspomnianej przez kard. Nycza ukraińskiej Buczy. Podkreślił, że przejawem naszej wiary, w to że cywilizacja życia pokona cywilizację śmierci jest także pomoc jaką miliony z nas ciągle niesie walczącej Ukrainie. Metropolita warszawski wskazał, że należy pamiętać, że wojna na Ukrainie, patrząc na nią z perspektywy pozaeuropejskiej, niestety jest jedną z wielu wojen, która trwa na świecie. – Pomoc jest wyrazem troski, żeby się takie Bucze nie powtarzały, żeby od wybuchu rakiet nie ginęło na raz 10-20 ludzi, ale musimy pamiętać, że przyczyny tego, że nie ma pokoju na świecie są daleko głębsze. Jeżeli tym przyczynom nie zapobiegniemy to będziemy mieli poważny problem – powiedział kardynał.

Druga sprawa jest taka, żebyśmy pod wpływem różnych czynników, poza etycznych, nie zmęczyli się i z jakiś powodów nie przestali zmniejszać empatii do tej pomocy. Myślę, że to się nie stanie, ale czasem pewne objawy i rysy są i to też trzeba sobie powiedzieć. Jako naród, który się mieni katolicki musimy mieć świadomość, że są ludzie na Ukrainie lub gdziekolwiek indziej potrzebujący pomocy ze względów ludzkich i humanitarnych, ale także ze względów ewangelicznych i religijnych. Zobowiązuje nas przykazanie miłości Boga i bliźniego i nikt z nas nie może być zwolniony z tego przykazania – dodał. 

Jak zwrócił uwagę red. Grzegorz Miśtal, Fundacja Nowego Tysiąclecia to przykazanie miłości realizuje między innymi poprzez swój program stypendialny na rzecz młodych, uzdolnionych osób z niezamożnych rodzin. 

W ciągu 23 lat tysiące ludzi skorzystało z tej pomocy. Stale w pomocy jest dwa i pół tysiąca osób. Powiedzmy sobie to uczciwie i szczerze bo się chlubimy tym, że mamy kraj, który się bardzo szybko rozwija, że niestety ta pomoc jest ciągle potrzebna. Sprawdzają się słowa: „biedniejszych, ubogich ciągle mieć będziecie”. Gdyby nie te stypendia, to te 3 tysiące prawdopodobnie nie miałoby dostępu do takich szkół średnich i takich uczelni jak ma teraz. Dlatego jest to absolutnie w duchu cywilizacji życia i w duchu przykazania miłości – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

pa/Stacja7

https://archwwa.pl/aktualnosci/kard-nycz-prawo-do-aborcji-to-prawo-do-zabijania-zycia-ludzkiego/

 


cool     cool    cool     cool    cool

9 maja

Jest powiedzenie: „nadzieja matką głupich". A ja wam mówię: nadzieja matką mądrych, którzy umieją daleko patrzeć.

Stefan Kardynał Wyszyński – pierwsza kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Lipiec 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2192607

Odwiedza nas 176 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW