Pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele” od 14 do 20 kwietnia w Kościele katolickim w Polsce już po raz 16. będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpocznie go Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem fragmenty Dziejów Apostolskich.

„Miłując Pismo Święte, miłujemy Chrystusa” – podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego, zachęcając do czytania Pisma Świętego i refleksji nad Biblią. Początek Tygodnia Biblijnego przypada dwa tygodnie po Wielkanocy, w Niedzielę Biblijną, podczas której odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele”, jak i myśl przewodnia Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”, nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła”. Celem inicjatywy – jak wyjaśnia ks. prof. Witczyk, jest „apostolat biblijny, rozumiany jako animacja biblijna całego duszpasterstwa i życia chrześcijańskiego każdego z wierzących”.

Główne obchody rozpoczynającego Tydzień Biblijny Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w niedzielę 14 kwietnia we Wrocławiu, w Krakowie-Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze. Tego dnia we Wrocławiu o godzinie 13:00 Mszy św. transmitowanej w TVP Polonia będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF. Po Eucharystii będzie miało miejsce wspólne czytanie Pisma Świętego. Wcześniej, o godz. 7:00 rano, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie celebrował Mszę św. w Krakowie-Łagiewnikach, która będzie transmitowana w TVP1, a o godz. 9:30 ks. dr Marcin Zieliński w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (transmisja w TV Trwam). W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego będą rozważane fragmenty z księgi Dziejów Apostolskich.

Jak poinformował ks. prof. Witczyk, każda parafia za pośrednictwem wydziałów duszpasterskich poszczególnych kurii diecezjalnych otrzymała specjalne materiały liturgiczne, katechetyczne i pastoralne pomocne w przeprowadzeniu Narodowego Czytania Pisma Świętego i inspirujące do działań promujących czytanie Słowa Bożego. W niedzielę, 14 kwietnia, w wielu kościołach – po błogosławieństwie i rozesłaniu – rozdawane będą kartki z wypisanymi fragmentami z Dziejów Apostolskich, które mogą stanowić dla wierzących Boże przesłanie na cały rok.

W przygotowanie tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego zaangażowali się przede wszystkim moderatorzy diecezjalni Dzieła Biblijnego, specjaliści nauk biblijnych z Instytutu Nauk Biblijnych KUL Jana Pawła II oraz teologowie z Instytutu Nauk Teologicznych KUL, a także teolodzy, pastoraliści i bibliści z innych ośrodków akademickich w Polsce.

W czasie Tygodnia Biblijnego odbywają się liczne inicjatywy ogólnopolskie i diecezjalne, jak sympozja, rekolekcje czy modlitewne spotkania członków diecezjalnego „Dzieła Biblijnego”. Wiele parafii przygotowuje też tzw. „Drogę Światła”, której tegoroczna propozycja znajduje się w rozesłanym do parafii „Przeglądzie Biblijnym” i na dołączonej płycie CD w wersji multimedialnej. W większości Seminariów Duchownych w tym czasie organizowany jest też ogólnopolski konkursu biblijny dla alumnów.

Jak zauważa ks. prof. Witczyk, coraz więcej wiernych Kościoła katolickiego nie tylko czyta Pismo Święte, ale też stara się „myśleć biblijnie”, czyli kategoriami objawionymi w Ewangeliach, w Psalmach czy też w pismach mądrościowych.

BP KEP  


cool     cool    cool     cool    cool

26 kwietnia

Człowiek jest tak mocno związany ze sobą, że trudno mu o sobie zapomnieć, może jednak wyrobić w sobie zwyczaj myślenia o innych.

Stefan Kardynał Wyszyński – kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Czerwiec 2024
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2125519

Odwiedza nas 130 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW