Uroczystość MB Łaskawej, głównej Patronki stolicy - 11 maja, sobota
W drugą sobotę maja (zawsze druga sobota maja), w naszym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie przeżywana jest patronalna uroczystość odpustowa kościoła – Uroczystość Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy.
Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 roku. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat miasta Warszawy z inicjatywy Rektora kolegium pijarów, ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po cudownym ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski.
Za uczestnictwo we Mszy św. tego dnia w Sanktuarium można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (przyjęcie Komunii Św. na Mszy, spowiedź święta w bliskich dniach przed lub po uroczystości lub w tym dniu, modlitwa w intencjach papieskich, wyrzeczenie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego).
Zapraszamy do wyrażenia Matce Bożej wdzięczności za jej opiekę nad naszą stolicą Warszawą i całą Ojczyzną.
=========================
Data uroczystości Matki Bożej Łaskawej jest ruchoma. Gdy uroczystość została po raz pierwszy ustanowiona (XVII w.) to obchodzono ją nie w drugą sobotę maja, ale w sobotę przed drugą niedzielą maja (uroczystość wypada wtedy w inną sobotę, gdy 1 maja wypada w niedzielę). Obecnie jednak ze względów organizacyjnych i duszpasterskich uproszczono sposób wyliczania daty święta i każda druga sobota maja jest dniem, w którym organizowane są uroczystości w Sanktuarium.
Fot. K. Sadowski
Barokowa rzeźba NMP Łaskawej Statua NMP Łaskawej
W zakrystii sanktuarium znajduje się statua NMP Łaskawej, pochodząca z XVII wieku, wykonana z drewna lipowego, polichromowana i złocona. W święta maryjne była noszona jako feretron w procesjach po ulicach Warszawy.
13 września
Przy udziale bohaterskiej wiary, gotowości do ofiar i służby oraz miłości społecznej rodzi się sumienie narodowe. Bez sumienia narodowego najbogatsze nawet państwo nie zdoła utrzymać bezpieczeństwa ojczyzny.
Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba