Konferencja: „Zło dobrem zwyciężaj”. Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata

40. rocznica śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki skłania do refleksji, do ponownego przypomnienia tamtego tragicznego czasu i zastanowienia się dokąd zmierzamy teraz? Wspomniana rocznica jest też czasem konferencji naukowych poświęconych bł. Ks. Jerzemu, spotkań modlitewnych przy Jego grobie, bardzo licznych pielgrzymek nawiedzających ten grób znajdujący się przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie ks. Jerzy był wikariuszem.

10 czerwca 2024 r. w Belwederze odbyła się konferencja pt Zło dobrem zwyciężaj”. Ks. Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata.

Podczas tej konferencji wygłosili wykłady znani historycy świeccy i duchowni m.in. prof. Grzegorz Kucharczyk, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, dr. hab. Paweł Skibiński, ks. prof. Dariusz Kowalczyk, p. dr Ewa Czaczkowska – dziennikarka, p. Paweł Kęska – dyrektor Muzeum bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i inni. Konferencja była też okazją, do wręczenia odznaczeń osobom, które szczególnie dbają, w wieloraki sposób, o utrwalanie pamięci o bł. Ks. Jerzym Popiełuszce.

Jedną z odznaczonych osób jest p. Jadwiga Janucik, która została udekorowana Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Pani Jadwiga Janucik od 40 lat wykazuje troskę o wystrój grobu bł. Ks. Jerzego. Z wielkim poświęceniem, bez względu na porę roku! i pogodę, codziennie jest przy grobie Męczennika, upiększa go kwiatami, poświęca swój czas i pracę, a często prywatne środki. Dba o to, aby pielgrzymi, indywidualni i grupowi, mieli komfort modlitwy, żeby przeżycia duchowe harmonizowały ze wzrokowymi. A otoczenie grobu jest piękne o każdej porze roku. Trzeba tylko zadbać o to, żeby zmienić zwiędłe kwiaty, na kwiaty świeże, postarać się o pieniądze, za które można je kupić, przywieźć z giełdy kwiatowej, ułożyć je kolorystycznie, żeby było ładnie i elegancko, zlikwidować wypalone znicze, pozbierać liście, które spadają z drzew, itd. itd. itd. Tym wszystkim od 40 lat zajmuje się z potrzeby serca p. Jadwiga Janucik. P. Janucik jest członkiem Akcji Katolickiej od początku reaktywowania stowarzyszenia. Aktualnie, od trzech kadencji, jest prezesem POAK przy par. św. Jana Kantego na Żoliborzu. Cieszymy się i gratulujemy Droga Koleżanko!

Pani Prezes Jadwidze Janucik życzymy dużo satysfakcji i radości z uhonorowania jej osoby i dzieła, które realizuje Złotym Krzyżem Zasługi. Życzymy zdrowia i ludzkiej wdzięczności, świeckich i duchownych, za trud pracy, siły i czasu.

Króluj nam Chryste!

Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej  

 

Do uczestników konferencji „Zło dobrem zwyciężaj”. Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata

10 czerwca 2024

Uczestnicy i Organizatorzy konferencji
„Zło dobrem zwyciężaj”. Księdza Jerzego Popiełuszki
koncepcja przemiany człowieka i świata
w Belwederze

Szanowni Państwo!

Mijająca dzisiaj 45. rocznica zakończenia pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny jest okazją do refleksji nad plonem natchnionych kazań papieża, na czele z pamiętnym wezwaniem: „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – tej ziemi”. Słowo zasiane przez Ojca Świętego bez wątpienia wzeszło także odważnym i docierającym do licznych słuchaczy nauczaniem bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Zbliżająca się 40. rocznica jego męczeńskiej śmierci skłania do przypomnienia spuścizny kapłana, który stał się jedną z najważniejszych postaci historii Polski XX wieku. Dziękuję wszystkim zgromadzonym na dzisiejszym spotkaniu za upamiętnienie Księdza Jerzego poprzez ponowne – jakże dziś potrzebne – rozważenie jego poruszających homilii, którymi przemieniał on serca i umysły rodaków, a ostatecznie zdołał wpłynąć na proces dziejowych przemian. Przemian, z których wyłonił się nowy kształt Europy i świata.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko żył i działał w czasie, gdy elementarne, dzisiaj na pozór oczywiste wybory moralne, manifestowane publicznie odruchy polskiego patrioty i konsekwentna posługa duchowa pośród ludzi niegodzących się na zniewolenie i poniżenie – zyskiwały znamiona wyjątkowego hartu ducha i heroizmu. Swoją głęboką religijnością, oddaniem pracy kapłańskiej i siłą charakteru zwrócił uwagę nie tylko wiernych archidiecezji warszawskiej, lecz także komunistycznej policji politycznej. W warunkach cynicznej propagandy i odwróconych pojęć władze PRL oskarżały mężnego kapłana o organizowanie „seansów nienawiści”. Bo tak właśnie – kłamliwie, w celu zdyskredytowania i ośmieszenia Księdza Jerzego – komuniści nazywali celebrowane przez niego nabożeństwa. Msze za Ojczyznę w żoliborskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki przyciągały tysiące osób, wsłuchujących się z bijącymi sercami w homilie kapelana Solidarności. Warszawski duszpasterz ludzi pracy wzywał do opierania się złu w sposób pokojowy, bez przemocy. Te niezwykłe kazania krążyły po całym kraju w transkrypcjach i nagraniach, przekazywane z rąk do rąk. Podtrzymywały na duchu i pomagały przetrwać w beznadziei i mroku stanu wojennego. I właśnie za ten wielki dar przemawiania do bliźnich, za realizowaną gorliwie i konsekwentnie koncepcję przemiany człowieka i świata w imię prawdy i dobra – jesienią 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

W jednym ze swoich kazań Ksiądz Jerzy głosił: „Człowiek, który daje świadectwo prawdzie, jest człowiekiem wolnym, nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia […]. A wolność zewnętrzna czy polityczna musiałaby przyjść prędzej czy później jako konsekwencja tej wolności ducha i wierności prawdzie”. Dlatego wydaje się, że cytat z Listu św. Pawła do Rzymian, który uchodzi dziś za motto bł. ks. Popiełuszki – słowa „zło dobrem zwyciężaj” – można było wtedy interpretować przede wszystkim tak: „zło polegające na kłamstwie zwyciężaj dobrem, którym jest prawda”. To uniwersalne i ponadczasowe wskazanie na tych, którzy bezpośrednio i ofiarnie mierzą się z wszelkim złem, także w wymiarze społecznym. I choć właśnie obrona prawdy wymaga najwięcej odwagi, determinacji i poświęcenia, to życie, dzieło i pośmiertne zwycięstwo Księdza Jerzego dowodzą, że prawda jest zarazem potężnym orężem i jednym z najcenniejszych dóbr, o które warto zabiegać.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 


cool     cool    cool     cool    cool

8 maja

Każda męczeńska śmierć jest śmiercią zbawczą. Jest często jedynym i ostatnim wyjściem, zbawieniem i ratunkiem. Gdy bowiem nie ma już nic do powiedzenia, bo słowa nie są brane pod uwagę, gdy praw-da już nie pozyskuje, pozostaje wtedy jeszcze jedno — dać życie za prawdę.

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Lipiec 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2192859

Odwiedza nas 100 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW