1.IX.1939 – Polski Wrzesień – 17.IX.1939
W niedzielę 1 września 2024 roku, przypada kolejna, już 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Przeżywamy ją w czasie szczególnym, gdy za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie, znów giną ludzie, niszczony jest dorobek wielu pokoleń. Sprawcą tego jest jeden z agresorów z przed lat...
W tym dniu szczególnie modlimy się za poległych w kampanii wrześniowej i miliony pomordowanych w czasie wojny.
Modlimy się także za ofiary obecnej agresji w Ukrainie. Niech Pan przyjmie ofiarę ich życia.
Przez wielkie ofiary, męki i trud, przez ciemności i światło, przez błędy i zrozumienie, przez niewolę i wolność szedł naród polski do chwały, której nikt, kto prawy i rozumny, odmówić mu nie może. Naród żyje i żyć będzie.
Stefan Kardynał Wyszyński – Druga kromka chleba, 1 września
Ks. Stanisław Tworkowski – Batalion
Pamięci batalionów pogranicznych
Batalion stał tuż nad granicą. Od kilku dni tkwiliśmy w rowach strzeleckich oczekując tego, co miało nadejść nieodwołalnie jako tragiczny finał błędów pierwszej wojny światowej.
Nasz instynkt, wyrażający się w porzekadle: „Nigdy Niemiec nie będzie Polakowi bratem”, nie pozostawiał nam złudzeń, co do zamiarów wroga.
Batalion nie znał się na grze dyplomatycznej, wiedział natomiast jedno: że za tą granicą, której strzeże czarny orzeł ze swastyką, rozpościera się wrogie państwo, z którym trzeba będzie walczyć tak długo, aż się wypełni proroctwo świętej Brygidy: „Wyłamane będą ich zęby i odcięta prawica”.
Nikt z nas nie pragnął wojny. Czy ją dopuszcza Opatrzność jako karę za winy ludzkie, czy jest ona skutkiem przewrotności i zła utajonego w duszy człowieka – nie zastanawialiśmy się nad tym. Wiedzieliśmy tylko, że jest nieszczęściem, o którego oddalenie modliły się nasze matki, siostry i żony.
Ale tamci jej chcieli.
Za tę ich zbrodniczą wolę, za najazd i wojnę, którą ustami swego Führera nazwali wówczas „błogosławieństwem bożym”, niech ich Bóg sprawiedliwy osądzi.
Ks. Stanisław Tworkowski – Różaniec
Pamięci s. Elwiry Łukomskiej i prof dr. Edwarda Lotha, naczelnego lekarza Szpitala Okręgowego przy uL 6 Sierpnia oraz wszystkich lekarzy, sióstr, sanitariuszek i personelu szpitalnego, poległych w latach 1939-1945.
Pełniłem obowiązki duszpasterskie w walczącej Warszawie i nigdy nie zapomnę widoku Polski niezwyciężonej i wiecznej, której odblask ujrzałem w oczach śmiertelnie rannego żołnierza.
Przyniesiono go z pobliskiego placu boju. Leżał cicho na noszach w mrocznym korytarzu szpitala.
Żołnierz był rezerwistą. Powołany rozkazem, bronił Ojczyzny, którą nosił we własnym sercu: Ojczyzny – wioski, w której daremnie czekać będzie na jego powrót stara matka; Ojczyzny – ubogiej zagrody, kflku mórg żiemi, świata maleńkich spraw i wielkich umiłowań. To było jego życie i skarb. Innych bogactw, które przechowuje się w bankach i walizach, nie miał. Nie ustąpił jednak z pola walki nawet wówczas, kiedy ci najważniejsi i niezastąpieni uciekali w panice, unosząc jak przysłowiowe szczury z tonącego okrętu własną skórę.
Dokąd zresztą miał uciekać i po co?
Znał słowa Chrystusa: „Gdzie skarb twój, tam serce twoje”. Bronił więc swych skarbów tak długo, dopóki pocisk nie przesłonił mu oczu krwawą mgłą.
Jakże cię mam uczcić, żołnierzu?
Jak głosić chwałę bezimiennych bohaterów oddających za Ojczyznę życie?
Nigdy nie zapomnę waszych umęczonych twarzy, milczących ust zaciśniętych w bólu. Pomagałem was opatrywać; zdejmowałem z was pokrwawione, poszarpane od odłamków drelichy.
– Co za ciężar dźwigasz w kieszeniach swego płaszcza?
Wziął mnie za rękę i szepnął z uśmiechem:
– Ostrożnie, księże kapelanie. Tam są granaty. Nie zdążyłem wszystkich zużyć. Zresztą Niemcy nie nawijali się pod rękę, nie podchodzili bliżej. Bali się.
Kiedy chciałem je zabrać, bo nie można przecież szpitala zamieniać w fortecę, nie dał ich.
– Może się jeszcze przydadzą...
Mój rezerwista nie mógł mówić. Odłamek granatu zmiażdżył mu dolną szczękę i urwał część języka. Zamiast twarzy widzę wielką, krwawiącą ranę. Klękam przy nim i obcieram jego czoło spotniałe z bólu. Pragnąłbym w tej chwili podzielić się z nim własnym życiem. Nieznany żołnierz staje się moim przyjacielem i bratem. Spełniam posłannictwo i chcę go wesprzeć łaską Chrystusa-Lekarza.
Spowiadam go.
Na moje pytania odpowiada skinieniem głowy. Tajemnice jego serca nie są zawiłe.
Rzucam ostatnie pytanie. Odpowiedź ukaże mi pełny obraz duszy żołnierza.
– Bracie mój, czy kochasz Matkę Boską?
Spogląda na mnie z bolesnym zdumieniem. Dlaczego zadaję takie pytanie? Czy można w to wątpić? Jego oczy zachodzą łzami. Drżącymi rękoma szuka czegoś w kieszeniach munduru.
Chwila ciszy.
Znalazł.
Oto odpowiedź! Pokazuje różaniec, którym owija skrwawione dłonie i wznosi je ku górze. Chce coś powiedzieć, ale z poszarpanej krtani wydziera się tylko jęk.
Widzę życie tego człowieka, włączone w boskie misterium różańca.
Tajemnice radosne – zamknięte w zasięgu cichej rodzinnej wioski, gdzie żył, pracował i służył Bogu; tajemnice bolesne – droga krzyżowa i Golgota, na której dopełnia w tej chwili krwawej, żołnierskiej ofiary.
A teraz pozostaje już tylko chwalebna tajemnica – szczęście i pokój, jakim Bóg nagradza człowieka za dobre wypełnienie obowiązku.
Siła nienawiści i pochodnych od niej uczuć może być zneutralizowana tylko przez siłę miłości.
Nienawiść szybko się wyczerpuje, miłość trwa....
Stefan Kardynał Wyszyński – Druga kromka chleba, 2 września
4 września
Nadmiar praw, rozporządzeń i ustaw nie rozwiązuje niczego. Może się przyczynić tylko do rozkładu i zamętu, jeżeli nie będzie zachowane pierwsze i najważniejsze przykazanie: „Będziesz miłował”.
Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba