26 sierpnia – Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
„Zachowałeś dobre wino aż to tej pory”
Kiedy Chrystus był na weselu i kiedy tłum gości został obsłużony, zabrakło im wina, a ich radość zmieniła się w smutek... Widząc to, najczystsza Maryja rzekła do swojego syna: „Nie mają już wina; dlatego proszę Cię, moje dziecko, okaż, że możesz wszystko — Ty, który wszystko stworzyłeś z mądrością.”
Wytłumacz, proszę, czcigodna Dziewico, na podstawie których cudów wiedziałaś, że twój Syn, bez zbierania winogron, może dać wino, skoro nie uczynił przedtem żadnych widzialnych cudów? Naucz nas...tak jak powiedziałaś swojemu Synowi: "Daj im wina — Ty, który stworzyłeś wszystko z mądrością."
"Widziałam sama, jak Elżbieta nazwała mnie Matką Boga przed narodzeniem dziecięcia; po narodzeniu Symeon wychwalał mnie, Anna mnie uczciła; magowie przybyli z Persji do stajenki, gdyż gwiazda im objawiła przyjście tego dziecięcia; pasterze z aniołami zwiastowali radość i całe stworzenie radowało się z nimi. Czegóż więcej miałabym szukać, jakich cudów, aby wierzyć, że mój Syn jest tym, który stworzył wszystko z mądrością?"...
Kiedy Chrystus jawnie zamienił wodę w wino swoją mocą, wszyscy rozradowali się i rozkoszowali się wyśmienitym smakiem tego wina. Dziś, podczas uczty Kościoła gromadzimy się wszyscy, gdyż wino zamienia się w krew Chrystusa, a my pijemy ją ze świętym rozradowaniem, wysławiając wspaniałego Oblubieńca. Ponieważ prawdziwym Oblubieńcem jest syn Maryi, Słowo wieczne, które przyjęło postać niewolnika; choć stworzyło wszystko z mądrością.
Najwyższy, Święty, Zbawca wszystkich, niezmiennie czuwa nad winem, które jest w nas, gdyż jesteśmy najwyżej postawieni. Wygania z nas wszelkie zepsucie, wszystkie złe myśli, które psują święte wino... Przez wstawiennictwo Najświętszej Matki Boga uwolnij nas od ciężaru grzechów, które nas przygniatają, Boże miłosierny — Ty, który wszystko stworzyłeś z mądrością.
Św. Roman Pieśniarz zwany Romanem Melodosem (? – ok. 560),
kompozytor hymnów Hymn 18, Wesele w Kanie (© Evangelizo.org)
17 września
Konieczna jest zmiana naszego stosunku do wszystkich ludzi, którzy nam służą. Nie tylko do tych, których widzimy wokół nas, ale i do tych, którzy na dnie kopalni rąbią węgiel.
Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba