100. rocznica przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa  

Prymas Polski Stefan Kard. Wyszyński z wizytą we Wrociszewie

Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi” – Kardynał Stefan Wyszyński

W niedzielę 9 września 2018 roku, w kościele św. Małgorzaty DM we Wrociszewie zostanie odprawiona Msza św. a następnie odbędzie się koncert w ramach projektu „Zrozumieć Niepodległą” autorstwa p. Roberta Grudnia – kompozytora, managera, koordynatora projektu.

Wrociszew to miejscowość oddalona około 40 km. od Warszawy, w której sto lat temu zamieszkała rodzina państwa Wyszyńskich. Ojciec Prymasa Tysiąclecia – Stanisław Wyszyński był przez okres 30 lat organistą. Tam też na lokalnym cmentarzu znajduje się grób rodzinny Wyszyńskich.

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przywołując pamięć o Polakach, którzy w odzyskaniu niepodległości mają swój wkład, a także z okazji wspomnianej rocznicy zamieszkania rodziny Wyszyńskich we Wrociszewie odbędą się uroczystości, w których warto wziąć udział.

Zapraszamy Prezesów i Członków POAK z rodzinami do uczestnictwa w tym uroczystym wydarzeniu.

Dojazd będzie możliwy autokarem z Pl. Bankowego lub indywidualnie.

Bliższe szczegóły będą podane 31 sierpnia br.

Zarząd DIAK AW  


Kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy we Wrociszewie

   Zaproszenie   

9 września 2018 r., godz.10.30  – Wrociszew, gmina Warka, powiat grójecki, Mazowsze

Kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy

„Związałem się gorąco z ołtarzem Matki Boskiej Wrociszewskiej, przed którym spędzałem co dzień długie godziny wieczorne" – Prymas Stefan kard. Wyszyński

  100. rocznica przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa  

Uroczysta Msza św. i koncert „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”– Prymas Stefan kard. Wyszyński

W porozumieniu z parafią pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy we Wrociszewie i Diecezjalnym Instytutem Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej zapraszamy serdecznie na uroczystości dedykowane Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, które odbędą się 9 września 2018 r., w kościele pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy we Wrociszewie.

Koncert oraz uroczysta Msza święta zaplanowane są w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w 100-lecie przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa.

W uroczystościach weźmie udział m. in. 91-letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu i dobrze znał Prymasa.

Wrociszew to parafia bardzo mocno związana z osobą Prymasa Tysiąclecia. Jego ojciec Stanisław od 1918 roku, przez 30 lat pełnił tu funkcję organisty i był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym. Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, także pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych wrociszewian i relacjach ich potomków (również moich krewnych).

Jak sam przyznawał we wspomnieniach, bardzo bliski był mu także kościół we Wrociszewie. „Związałem się gorąco z ołtarzem Matki Boskiej Wrociszewskiej, przed którym spędzałem co dzień długie godziny wieczorne’’ – pisał Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński („Zapiski więzienne”).

Wrociszew stał się dla niego również miejscem schronienia, gdyż w czasie drugiej wojny światowej dwukrotnie ukrywał się przed aresztowaniem – najpierw przed gestapo, a później przed komunistyczną bezpieką. Wówczas też bohaterską kartę zapisali mieszkańcy tej miejscowości, którzy zachowali w tajemnicy obecność swego krajana.

Wielkim wydarzeniem stał się też pogrzeb ojca Prymasa w 1970 r. Prowadził go biskup Wincenty Majewski, a obecnymi m.in. byli: biskup Bronisław Dąbrowski – sekretarz Episkopatu Polski, kardynał Karol Wojtyła – biskup krakowski, późniejszy papież Jan Paweł II oraz syn zmarłego, kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski.

Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie, a spotkania te wiązały się ze wspólną modlitwą i spotkaniami z mieszkańcami wioski.

Także tam miał Prymas wypowiedzieć słowa: „Naród jest silny w wierze, tylko naród wierzący wie czego chce”.

Prymas Tysiąclecia to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski, którą warto przypominać w Roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto także przekazywać wiedzę o jego korzeniach rodzinnych, mało znanej lokalnej historii, która przecież była ważną częścią jego życia, tym bardziej, że w 2018 roku przypada także 100 lecie przybycia Wyszyńskich do Wrociszewa.

Ważny aspekt to także uhonorowanie mieszkańców tej miejscowości, którzy są wierni pamięci kard. Wyszyńskiego i jego bliskich. Honorowe postawy wielu z nich są mi doskonale znane, gdyż Wrociszew i okolice to miejsce, gdzie do dziś mieszkają moi krewni i gdzie w dzieciństwie spędzałem wakacje.

Wydarzenie artystyczne odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu „Zrozumieć Niepodległą”, który został wpisany w oficjalnym programie wydarzeń rocznicowych „Niepodległa” i realizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Z poważaniem 

W imieniu organizatorów i patronów

Robert Grudzień kompozytor, manager, koordynator projektu  


cool     cool    cool     cool    cool

11 lipca

Nie powinno się wieczorem wszczynać żadnych sporów, drażliwych dyskusji, samokrytyki, lepiej wszystkie trudne sprawy odłożyć do rana.

Stefan Kardynał Wyszyński – pierwsza kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Październik 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2345317

Odwiedza nas 271 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW