O godz. 17.30 w Telewizji Trwam rozpocznie się transmisja z sanktuarium w Miejscu Piastowym z XIX Ogólnopolskiej modlitwy o trzeźwość Narodu. Zobaczymy program słowno- -muzyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Powściągliwość i Praca przy udziale zespołu muzycznego Gloria. Następnie odbędzie się transmisja Eucharystii. Zapraszamy również do wysłuchania „Rozmów niedokończonych” poświęconych wydarzeniu w Miejscu Piastowym o 21.30 w Radiu Maryja. 

 

PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEJ MODLITWY O TRZEŹWOŚĆ NARODU:

16.30 – Zawiązanie wspólnoty
18.00 – Anioł Pański i spotkanie z ojcem z Radia Maryja
18.20 – Msza Święta pod przewodnictwem ks. abp. Adama Szala; homilia – ks. bp Tadeusz Bronakowski
20.00 – Różaniec w intencji trzeźwości Narodu Polskiego

***

Do wszystkich ludzi dobrej woli kierujemy apel o dar sierpniowej abstynencji, bo przecież trzeźwość jest wartością uniwersalną; to konkretna pomoc dla osób borykających się z uzależnieniem – powiedział przewodniczący zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Jak zaznaczył, dar dobrowolnej sierpniowej abstynencji „jest odpowiedzią na plagę pijaństwa i alkoholizmu, z którą zmaga się nasz Naród”.

„Motywacje są głębokie, bo odwołują się do ważnych patriotycznych rocznic obchodzonych właśnie w sierpniu, a także do sierpniowych świąt Maryjnych. Chodzi o to, aby na nowo pobudzić Polaków do realizacji Jasnogórskich Ślubów Narodu, w których to przyrzekliśmy walkę z nałogami”.

Ksiądz bp Bronakowski poinformował, że według szacunków roczne średnie spożycie czystego alkoholu na mieszkańca Polski wynosi ponad 10 litrów. Dodał, że wśród osób pijących ryzykownie jest 2-3 mln Polaków, a uzależnionych około miliona. „Musimy pamiętać, że po pierwsze – te dane są szacunkowe i nie oddają w pełni skali problemu, a po drugie – kryją się za nimi konkretni ludzie z wszystkimi tragicznymi konsekwencjami nietrzeźwości”.

Podkreślił, że nadużywanie alkoholu ma destrukcyjny wpływ na życie jednostek i ich rodzin w każdym wymiarze – fizycznym, psychicznym i duchowym. „Pijaństwo i alkoholizm nie tylko niszczy zdrowie, ale także dobre relacje w rodzinach. Jest to przyczyną wielkich dramatów i cierpień wszystkich członków rodzin, a zwłaszcza dzieci. Ich domy, zamiast być bezpiecznymi miejscami życia, w których doświadczają miłości i potrzebnego dla rozwoju wsparcia, stają się miejscami zagrażającymi ich zdrowiu i życiu”.

Hierarcha przypomniał, że nieletnich obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu, przede wszystkim ze względu na straty zdrowotne. „Każde więc sięgnięcie po alkohol, bez względu na dawkę, jest szkodliwe i można powiedzieć, że jest nadużyciem. Są także sytuacje, w których osoby dorosłe nie mogą nie tylko nadużywać, ale nawet używać małej ilości alkoholu, jak na przykład kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią” .

Zaznaczył, że koszty nadużywania alkoholu przez poszczególne osoby ponoszą nie tylko one same i jego rodzina, ale całe społeczeństwo. „Każdy uczestniczy w kosztach, które generuje nietrzeźwość. Każdy może stać się ofiarą człowieka nietrzeźwego. Społeczeństwo mające problemy z zachowaniem trzeźwości nigdy nie będzie dobrze funkcjonować w żadnym z ważnych obszarów życia społecznego”.

Zdaniem ks. bp. Bronakowskiego, „nietrzeźwości po prostu nie da się pogodzić ze spokojem społecznym, z odpowiedzialnością za innych i z dobrym wypełnieniem swoich obowiązków, jak również z dobrobytem i zdrowiem publicznym”.

Jak zastrzegł, „nietrzeźwość to czynnik degenerujący społeczeństwo”. Przytoczył słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, który podkreślał, że „Polska będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale”. „Ksiądz Markiewicz uważał też, że to »na polu trzeźwości rozegra się jedno z największych naszych zwycięstw«. Stąd walka z pijaństwem jest sprawą najpilniejszą, niezbędną, konieczną i w wysokim stopniu patriotyczną”.

Według przewodniczącego zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych zarówno państwo, jak i samorząd oraz Kościół mają ważną rolę do odegrania w promocji trzeźwego stylu życia i zapobieganiu uzależnieniom.

„Każda z tych instytucji ma inne kompetencje, inne możliwości, jeśli chodzi o zapobieganie uzależnieniu od alkoholu. Kościół poprzez działania duszpasterskie i apostolskie wychowuje do wolności wewnętrznej według zasad Ewangelii, a także pomaga tym, którzy cierpią z powodu uzależnień. Państwo – parlament, rząd, administracja rządowa, wymiar sprawiedliwości – ma odpowiednie kompetencje, aby stanowienie prawa i jego egzekwowanie służyło trzeźwości Narodu. Natomiast samorząd i lokalne wspólnoty powinny dobrze rozwiązywać problemy alkoholowe na swoim terenie i robić wszystko, aby poprzez nieodpowiedzialne decyzje, np. o ilości punktów sprzedaży alkoholu, ich nie generować” .

Podkreślił, że wiodącą rolę w wychowaniu do trzeźwości młodego pokolenia ma rodzina. „Miłość jest największym czynnikiem chroniącym przed uzależnieniami” .

Ksiądz bp Bronakowski zaznaczył, że Kościół w sierpniu zachęca do podjęcia dobrowolnej abstynencji, która „jest cennym darem zarówno dla tego, kto na nią się decyduje, jak i dla innych”.

„Dobroczynny wpływ okresowego postu od alkoholu na zdrowie jest znany nauce, a potwierdza go doświadczenie tych, którzy go podejmują. Taka decyzja pomaga również odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę w moim życiu odgrywa alkohol. Czy potrafię bez niego radośnie żyć? Jest to też wspaniała okazja, aby dać wobec innych świadectwo prawdziwej wolności”.

Dodał, że dar abstynencji to konkretna pomoc dla osób borykających się z uzależnieniem, które walczą o odzyskanie trzeźwości. „Dla nich takie świadectwo jest wsparciem – łatwiej jest im odmówić, gdy nakłaniane są przez innych do picia, a poza tym widzą, że można być radosnym bez alkoholu, że można się bawić, mieć dobrych znajomych i przyjaciół” .

Przypomniał, że dar dobrowolnej abstynencji można ofiarować Bogu w intencji kogoś uzależnionego. „Wierzymy, że modlitwa i ofiara pomoże takiej osobie powstać z nałogu, że będzie dla niej wsparciem na drodze nawrócenia. Ten apel kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, bo przecież trzeźwość jest wartością uniwersalną. To dobro ogólne, o które wszyscy powinniśmy się troszczyć, jeśli chcemy żyć w dostatniej, bezpiecznej, zdrowej i pięknej Ojczyźnie, w której panuje kultura trzeźwości” .

 

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/280557,xix-ogolnopolska-modlitwa-o-trzezwosc-narodu.html


cool     cool    cool     cool    cool

22 kwietnia

Trzeba dać sobie wolność wewnętrzną i z naszej „otchłani" wyprowadzić ludzi „pobitych" przez nasze myśli, sądy, „szpilkowe" uczucia. Wymaga to wewnętrznego wysiłku, pokory, odwagi, siły ducha, ofiary, wyrzeczenia się siebie i własnych, utartych poglądów. Jak wielką ulgę możemy tym przynieść sobie i jak wielką radość sprawić innym!

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2058187

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW